ЦІКАВОСТІ ПРО ГУДЗИКИ
"Ви можете стати архангелом,
дурнем чи злочинцем, і
ніхто цього не помітить. Але якщо у
Вас відсутній гудзик – кожен
зверне на це увагу."
(Е.М. Ремарк)
У перекладі з англійської гудзик (button) - бутон, що не розпустився. Найбільш давні відомі гудзики нагадують малюнком квіти, плоди або тварин. Прості гудзики, доведені японськими майстрами до досконалості, подарували світу нецке. Саме так звучить слово «гудзик» японською.
В Америці існує клуб колекціонерів гудзиків, у якому налічується понад п'ять тисяч членів із рідкісними колекціями. Наприклад, є такий клуб в Італії, створений він 1995 року.
У давні часи в Шотландії була традиція носити на кілті великий, важкий срібний гудзик з гранями, подібними до гранення дорогоцінного каміння. Цей гудзик потрібний був для того, щоб покрити вартість транспортування тіла загиблого воїна на батьківщину, якщо той загине в бою на чужій землі.
До XIX століття близько 70% гудзиків йшло на чоловічий одяг.
Наполеон з великою повагою ставився до краси військового мундира і вимагав, щоб усі гудзики на рукавах солдатів блищали, як золоті. А його маршали вважали, що імператор мав не тільки повагу до краси, а й презирство до неохайності (він не любив, коли солдати витирали ніс рукавом, а ґудзики цьому явно заважали).
В 1844 Джейм Харпер був обраний як мер Нью-Йорка. Він першим увів форму для міських поліцейських, частиною яких були великі блискучі мідні гудзики. Англійською мідь – cooper, тому поліцейських дуже швидко почали називати копами (cops).
У Короля Луї ХV була колекція гудзиків, кожен з яких був мініатюрним годинником.
Троянська війна сталася через яблуко, ліліпутська – через яйця. А Перша Світова війна трапилася через гудзики, що погано розстібаються. Ерцгерцог Франц-Фердинанд помер після пострілу тільки через те, що на розстебування всіх його гудзиків для обробки рани знадобилося багато часу.